Günümüzde bina kat sayılarının artması büyük iş merkezlerinin ve alışveriş merkezlerinin inşası çok yayın bir şekilde yapılmaktadır. Bu durumun getirdiği sonuçlardan biri olarak da olası felaketlere karşı tedbirler alınması gerekmiştir. Oluşacak her hangi bir yangın afetine karşı ise yangın merdivenleri belediyeler tarafından binalar için zorunlu hale getirilmiştir. Yangın afeti sırasında kaçış yolu olarak kullanılmak amaçlı inşa edilirler. Yangın merdivenleri inşasında her hangi bir yanıcı madde kullanılamaz ve en az yüz yirmi dakika dayanıklılık gerekmektedir.

Gelişen inşaat sektörü ile büyük şehir belediyeleri ve diğer belediyeler tarafından yönetmelik oluşturulmuştur. Binanın yapısına aldığı kişi sayısına göre değişen faktörler belirlenerek her binanın kendi yapısına uygun olarak yangın merdiveni inşa edilmesi gerekmektedir. Bina yapısının büyük olması yani iş merkezleri ya da alışveriş merkezleri gibi geniş alanlara sahip olması durumunda birden fazla yangın merdiveni inşası gerekmektedir. Yönetmeliklerle zorunlu hale gelmesinden dolayı birçok firma kurulmuştur. Fakat kurulan bu firmaların bir kısmı amatör bir şekilde işlem yapmaktadırlar. Bu yüzden yangın merdiveni yapacak olan firmanın seçimi sırasında çok fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

En küçük bir yanlış büyük kazalara ve kayıplara neden olabilmektedir. Merdiven inşasını yapan firmanın ekip çalışanlarının mutlaka çalıştığı konuda iyi bir eğitim almış olması gerekmektedir. Ayrıca belirli zaman aralıkları ile firma tarafından eğitimler verilmeli gelişen inşaat sektörü takip edilerek binaları yapıları öğrenilmelidir. Merdivenin inşasından önce firma mutlaka bir ekspertiz ile binayı incelemeli daha sonrasında ise merdiven inşasının nasıl ve kaç tane olacağına karar verilmelidir. Yapımdan önce bunların yapılması merdivenin hatasının yok denecek kadar aza indirmesini sağlar ve olası bir yangın afeti esnasında can kaybının büyük ölçülerde azalmasını sağlar.

İstanbul gibi büyük alışveriş merkezlerinin iş hanlarının ve çok katlı konutların bulunduğu şehirlerde ise daha fazla hayati önem taşımaktadır. İstanbul yangın merdiveni konusunda uzman bir ekip tarafından üretim yapılması gerekmektedir. Sunulan hizmet çerçevesinde İstanbul yangın merdiveni büyük şehrin belirtmiş olduğu yönetmeliğe bire bir uyarak gerçekleştirilmelidir. Günümüzde birçok firma yangın merdivenin yapımından önce bir ekspertiz hizmeti sunmaktadır ve bu hizmet büyük firmalar tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmekte de ve raporun sonucu doğrultusunda ücret ve yapının şekline karar verilmektedir. Binaların yapısına bağlı olarak merdivenin bulunacağı konum belirlenmektedir. Binanın yüksekliği 2150 metreden kısa ise merdivenlerin inşası dışarıya yapıla bilmektedir. Bu uzunluğu geçen yerlerde ise dışa merdiven yapımına yönetmelikler gereğince izin verilmemektedir.

Merdivenler ‘Z’ merdiven ya da dairesel merdiven olarak üretilirler. İtfaiye yönetmeliğine en uygun ve en çok tercih edilen merdiven tipi ise ‘Z’ merdiven şeklidir. Merdiven projelerinde ise merdivenin tipine uygulanacak olan alana göre karar verilir. Bu kadar hayati bir önem taşıyan yangın merdivenin inşası hiç bir şekilde profesyonel olmaya kişi ya da firmalara bırakılmamalıdır. Seçilecek olan firma olası bir aksaklık durumunda hemen müdahale yeteneğine ve donanımına sahip olmalıdır. Amatör ellere bırakılmış olan bir merdiven yapısı ile yangın afeti sırasında büyük hayati önem taşıyan insanların tahliye edilmesinde büyük sorunlarla karşılaşıla bilir. Üretim esnasında oluşmuş bir hata tahliye edilen insanların yangın esnasında daha büyük felaketlerle ve sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.

Merdivenin yapımından önce firmalar hakkında bilgiler edinmek sizin için faydalı olacağı gibi olası bir felaket esnasında kaybı en aza indirmenizi sağlar. Ayrıca merdiven inşasının yönetmeliklere uygun olarak yapıldığından emin olmanızı sağlayarak kendinizi daha güvende ve rahat hissetmenizi sağlar.

İstanbul Yangın Merdiveni

İnşaat sektörüyle ve teknolojik gelişmelerle beraber sürekli olarak ilerleme kat etmesi gereken yangın merdivenleri uzman firmamız sayesinde dünya çapında adını duyurabilecek kalite standartlarına ulaşıp sürekli bir gelişim içinde sektördeki başarısını sürdürmektedir. Başta tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbullu vatandaşlarımıza da kaliteyi, yaşam standartlarını yükseltecek ve en önemlisi yangın, deprem gibi tehlike arz eden durumlarda hayatını kurtarmasına yardımcı olacak İstanbul yangın merdivenlerini üretmek bizim sorumluluğumuzdadır. Biz sürekli olarak kendisini yenileme içinde olan, insanlara daha ekonomik fakat aynı zamanda kaliteli hizmet sunmayı amaçlayan ve bu hizmeti seri üretimde uygulayabilen tek firmayız. Sürekli olarak Dünya genelinde araştırmalar yaparak sizlere daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. İlk olarak İstanbul’da başlayan yangın merdiveni üretimimiz kısa süre içinde tüm Türkiye’ye ulaşmıştır. Bugün Çanakkale’den Iğdır’a kadar Sinop’tan Antakya’ya kadar en batıdan en doğuya, kuzeye ve güneye hizmet vermekteyiz. İstanbul kalabalık nüfusu ve yapısı kadar uzun bir geçmişe ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’da şuan Bizans döneminden kalma tarihi yapılar ve Osmanlı’dan kalma öncelikle müze olarak kullanılan ahşap yapılar bulunmaktadır. Lokanta, müze vb. amaçlarla kullanılan bu tarihi yapılar birçok insanın sürekli ziyaret ettiği yerlerdir. Bu yerlerde oluşacak ani bir yangın kısa süre içinde bütün yapıyı sarabilecek bir durumdadır. İşte böyle bir yangında insanların hayatını kurtarabilecek en önemli, önlem kaliteli yangın merdivenleridir. Bu yapıların doğal mimarisini ve estetiğini bozmadan, aynı zamanda yangın vb. bir durumda insanların rahat ve hızlı şekilde binadan kaçmalarını sağlayacak yangın merdivenlerinin inşa edilebilmesi için uzman bir firmaya ihtiyaç duyulmaktadır. İşte biz tam da bu noktada sizlere hizmet vermek için bir aradayız. Daha önceden kurulmuş olan yangın merdivenleri gibi zamanla özellikle kentsel dönüşüm vb. sebeplerden dolayı yıkılacak olan binalardan sonra yapılacak binalar için İstanbul yangın merdiveni zorunlu bir ihtiyaçtır.

Kaliteli Hizmetle Kule Yangın Merdiveni;

Yangın merdiveni ihtiyacınızda İster proje halindeyken isterse de eski bina halinde olan yapınızı alanında uzman teknik arkadaşlarımız gelerek yerinde inceleme yapmaktadır. Detaylı inceleme yapıldıktan sonra size ayrıntılı bir ön inceleme raporu sunulmaktadır. Siziz tek yapmanız gereken model seçimi olacaktır. Çünkü biz sizin düşünmenize gerek kalmadan yangın merdivenini nereye ve nasıl monte edeceğimize karar vereceğiz. Yangın merdivenlerini belediye yönetmeliğine en uygun şekilde inşa etmekteyiz. Binanızın estetik yapısına uygun model seçimi konusunda sıkıntı yaşarsanız biz tecrübelerimiz ve bilgimiz ışığında model seçiminde de sizlere yardımcı olacağız. Üreteceğimiz yangın merdivenlerinin gerekli tüm testlerini yaptığımızdan dolayı uzun yıllar sağlamlığını ve kalitesini koruyacaktır. TSE standartlarına uygun olarak ürettiğimiz İstanbul yangın merdivenleri sayesinde hem ekonomik hem de tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren bir hizmeti size sunacağız. Unutmayın ki yangın merdiveni ancak profesyonel firmaların yapabileceği bir üründür.