Elektronik Teknolojisinin Yangına Neden olması, Yangın ve Yangın Merdiveni Detaylerı

Yangın ve yangın merdiveni teknolojisini yakından takip eden firmamız daima siz değerli müşterilerimize en doğru bilgileri hedeflemektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile insan ihtiyaçları da değişmiş ve buna uygun olarak üretilen çok sayıda mekanik teknik alet bulunmaktadır. İnsanlar ne kadar kullanım koşullarına uygun olarak tüketmeye çalışsa da sonuçta çeşitli elektrikli aksama sahip olan aletlerle muhatap olduklarından sorunlar ve yangınlar kaçınılmazdır. Günümüzün en belalı ve en tehlikeli olan elektrik kontağı her evde her işyerinde sokakta ya da yanı başımızda herhangi bir yerde yakınımızdadır. Bahsettiğimiz teknolojik ürünler de sistemlerinde oluşan arıza sonucu veya aşırı kullanım yoğunluğu nedeniyle elektrik kontağında yangına sebep olmaktadır. Bu sadece bir örnektir.

Evde küçük çocukların sebep olduğu yaralanmalı veya yangınla sonuçlanan ev kazaları olsun binalarda bacaların gerekli yerlerde olmaması bacaların gerektiği gibi sıvanmaması tavan arası ve çatı gibi yerlere kolay tutuşacak nesnelerin konması nedeniyle yazın güneş ışınlarının vurması sonucu yangın çıktığı görülmüştür. Yakıt deposu veya yakıtla çalışan cihazların yakınına kıvılcım çıkarabilecek nesnelerin konması prizde ocak ve ütü fişlerinin unutulması ocakların üzerine büyük tencere kazan gibi nesnelerin konarak uzun süre ısıtılması da bilindiği halde yanlış yapılan uygulamalar olup yangına sebebiyet vermektedir.

Evde yakılan sobadan sızan veya şofbenden sızan gaz nedeniyle yaşanan zehirlenmeler çıkan yangınlar da büyük acılara sebep olan kazalardandır. Sabotaj sebebiyle çıkan yangınların oranları da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Peki, biz bu yangınlara karşı ne gibi önlemler alabiliriz ve nasıl korunabiliriz. İlk olarak yangına sebebiyet verecek ihtimallere karşı dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Yanıcı patlayıcı çabuk tutuşan benzin gaz yağı ispirto alkol likit gaz gibi maddeleri bilinçli kullanmalıyız. Ütü ocak soba gibi elektrikli ev aletlerinin sağlam olmasına ve kullanılmadığı zamanlarda kapalı olmasına dikkat etmeliyiz. Bunları dikkatli kullanmalıyız. İşimiz bitince fişini prizden çıkararak kapatmalıyız. Evde bulunan küçük çocuklara dikkat etmeliyiz. Onların elektrikli aletlerle kibrit çakmak gazlı nesnelerle oynamasına kesinlikle izin vermemeliyiz.

Yanıcı patlayıcı ve çabuk tutuşan maddeleri ateşten uzakta bulundurmalıyız. Sigaralar kül tablasında bırakılmamalı gelişi güzel söndürmeden atılmamalıdır. Bu nedenle her yıl milyonlarca hektar orman yok olmaktadır. Evde okulda iş yerlerinde elektrik tellerinin sıyrık olmamasına ve bağlantılarının uygun şekilde yapılmasına dikkat etmeliyiz. Eğer bu işlerle bizim dışımızda birileri ilgileniyorsa mutlaka uyarmalı ve düzeltilmesini sağlamalıyız. Evlerimizin okulların bacalarını her yıl temizletmeliyiz ve sıvalarının düzgün yapılmasını sağlamalıyız. Okullarda ve iş yerlerinde yangın söndürme tüpleri ve araçları bulundurmalıyız. Bu araç ve tüplerin her yıl muntazam olarak bakımlarını yaptırmalıyız.

Bunlara benzer daha pek çok önlem ve tedbiri sayabiliriz. Ama bir tanesi vardır ki bizleri ölümden kurtaran can havliyle kaçmak istediğimizde bize en güvenli yolu sunan sistemdir. Yangın merdiveninden bahsediyoruz. Yangın merdivenleri herhangi bir yangın ya da zehirlenme anında bizlerin tek çıkış yolu olup güvenle ve hızlıca bizleri o ortamdan dışarıya taşır. Günümüzde yangın merdiveninin yeterli ve gerektiği gibi olmaması sebebiyle onlarca can kaybı yaşanmaktadır. İşte bu nedenle yangın merdiveni hayati önem taşımaktadır ve gerekliliği tartışılamayacak derecede önemlidir.

Z tipi yangın merdiveni (çift kollu) ve dairesel yangın merdiveni olarak iki gruba ayrılan yangın merdivenleri sadece yangın ve doğal afetler dışında terör saldırısı gibi binaların hızla boşaltılması gereken durumlarda da kullanılır. Yangın merdivenleri insan hayatı için büyük önem arz etmektedir. 2007 tarihli “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile binalarda bulunması gereken yangın merdiveni tipleri ve bunlara ilişkin ölçüler düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe uygun olarak merdiveni bulundurmayan konutlarda oturmamaya ve iş yeri açmamaya özen gösterin. Nüfusu yoğun ve çalışma kapsamı geniş olan büyük şehirlerde olduğu gibi İstanbul yangın merdiveni kullanımında da önceliğini göstermektedir.

Büyükşehir belediyeleri tarafından bulundurulması zorunlu hale getirilen yangın merdivenleri yapıların tercih edilmesinde önemli bir paya sahiptir. Günümüz İstanbul’unda Yangın Merdiveni yeni yapılan yapılarda büyük oranda bulundurulmakta eskilerine ise eklenmektedir. Yangınların nereden ve nasıl geleceğini bilemeyeceğimize göre önlem almamız gerektiği aşikardır. Ve bu önlemler arasında en etkilisi ve tehlikeyi minimize eden yangın merdivenlerine olan önem her geçen gün artacaktır. 0216 621 98 42